SVAZEK OBCÍ DYJE
Dyjákovice, Hrádek, Křídlůvky, Slup, Strachotice, Valtrovice
Vás vítá na svých internetových stránkách
H-ELECTRONIC
(c) 2008
webmaster
Aktualizace
návštěv: 18769
Všechny informaceObčanTuristaPodnikatel
Velikonoce (18.4.2019)

Velikonoce, svátky jara i svátky všech křesťanů

velikonoce

Vážení,

někteří vidí v nadcházejících svátcích hlavně jaro a počínající rozpuk přírody, pro jinou početnou skupinu je to doba navíc spojená s velkým zamyšlením.

Ať už je Váš vztah k této době jakýkoliv, užijte si letošní Velikonoční svátky a radujte se jak z jara, tak ze síly myšlenek vázajících se k této době. Určitě neškodí několik souvisejících myšlenek si připomenout.

Datum Velikonoc

Datum Velikonoc připadá na neděli po prvním jarním úplňku, který nastane po průchodu Slunce jarním bodem.

Velikonocům předchází 40ti denní přípravná doba - Postní doba.

Křesťanské Velikonoce

Vzkříšení Ježíše Krista je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt není konec, ale nový začátek nového života proto se o Velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí.

Na velikonoce se křesťané připravují 40ti denním obdobím nazývaným postní doba, které začíná Popeleční středou. Je to původně doba, kdy lidé toužící přijmout křest (katechumeni) zintezivnili svoji přípravu. Ostatní Křesťané se brzy připojili, aby si tak sami svojí víru oživili. Po velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání Ducha svatého", kdy se připomíná další událost. Velikonocemi totiž nic neskončilo. Apoštolové se v dalších 40ti dnech setkávali se vzkříšeným Kristem. Při posledním setkání jim Kristus řekl, že již ho neuvidí, ale dostanou zvláštní posilu - Ducha svatého. Ten dostali za dalších 10 dní.

Vlastní velikonoce se slaví v tzv. svatém týdnu, který začíná Květnou nedělí. Ve velikonočním období se nosí bílá barva, barva světla, barva která připomíná roucha, která si oblékali nově pokřtění v prvotní církvi, aby symbolizovala nový život.

Legenda o tradici malování vajec

Když Ježíš se sv. Petrem chodili po světě, přišli jednoho dne do statku a poprosili hospodyni o kousek chleba. Ta však neměla ani skývu. V tom uslyšela kdákání slepice, seběhla do kurníku a našla vejce. Upekla ho v teplém popelu a nakrmila jím pocestné. Když odešli, chtěla smést ze stolu koštětem skořápky. Jaké bylo překvapení, když uviděla, že se proměnily ve zlato. Selka potom každého pocestného častovala vejci, ale žádná skořápka se ve zlato již neproměnila. Časem začala vejce rozdávat na výroční den návštěvy oněch obou pocestných.

velikonocni vejce

Zdroj: Vlastimil Vondruška, církevní a lidové obyčeje
Další informace k tématu Velikonoc najdete na níže uvedených odkazech.

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Obsah sekce Na aktuální téma
OdrážkaVelikonoce 18.4.2019
OdrážkaTříkrálová sbírka se uskuteční  1.ledna - 14.ledna 2017 6.1.2017
OdrážkaInformace o výsledcích ve volbách do zastupitelstev obcí 18.10.2010
OdrážkaVolby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky - výsledky 31.5.2010
OdrážkaEvropský den bez aut - 22.září 2008 19.9.2008
OdrážkaProjekt informační prevence při vzniku mimořádné události nebo krizové situace 8.7.2008
OdrážkaPrvní přípitek mladými víny ročníku 2007 11.11.2007